Новости из этой рубрики
5 октября 2022
Lamborghini розповіла про свій продукт, який не можна купити. І це не суперкар.
6 мая 2019
Поп-ап-отель просуществует 10 дней.
14 декабря 2018
По размеру его можно сравнить с небольшим ланч-боксом.
11 октября 2016
Лучшие представители fashion-индустрии бьются за право усадить клиента за…
29 ноября 2019
Но для этого нужна одна мелочь..
19 мая 2017
Какую роль в жизни венчурного инвестора играет дружба? Можно ли совмещать…
У чому різниця між багатством і жадібністю

Грецький поет Гесіод писав про необхідність знати міру, дотримуватися помірності у всьому. Мудрість залишається актуальною протягом століть для всіх вікових груп та аспектів життя.

Людям треба їсти, інакше не буде сили, але переїдання веде до хвороб. Склянка вина не нашкодить, може навіть розвеселити, але після кількох пляшок ти втрачаєш людську подобу.

Старанна робота приносить плоди, але головне — не вигоріти. Бути доброзичливим здорово, бути підлабузником огидно.

Проблема в тому, що життя набагато складніше, багатовимірніше, і часто буває важко визначити, де ж проходить лінія, що розділяє достаток і накопичення.

Найкращий приклад стосується власності та багатства. Напевно, будь-яка людина погодиться, що кожен із нас має право на володіння речами.

Купити телефон чи одяг, володіти машиною та власним житлом – нормально, так і має бути. При цьому багато людей, можливо більшість, відчувають несправедливість. В тому самому світі є мільярдери, що живуть у розкішних особняках, і діти, які вмирають від голоду.

Майже всі культури ганьблять нестримне прагнення накопичення матеріальних благ, але коли саме багатство перетворюється на жадібність? 

 

Філософія власності

Важко сказати, коли людина вперше назвала якусь річ своєю, але роздуми та закони, що стосуються власності, з'явилися у не такому віддаленому минулому.

Англійський філософ Джон Локк замислився над цим питанням і розкрив його ширше у XVII столітті. Уявлення про справедливість та сама політична філософія Локка вплинули на текст Декларації незалежності США.

Цими ж ідеями надихалися маси під час Французької революції та реформатори із Великобританії. Джон Локк висунув ідею "справедливого використання" власності, особливо виділяючи нерухомість.

На думку філософа, кожна людина має право володіти будь-якою власністю, якщо це відповідає трьом критеріям. Власність має бути використана до того, як прийде в непридатність.

Це означає, що мати забитий омарами холодильник — не злочин, але запаси, що гниють, які вирушають у смітник, заслуговують на осуд. Будь-яких речей, якими ти володієш, маєш залишатися в достатку і для всіх інших. Тобто, одна людина не має права володіти всією землею в окрузі або провокувати штучний дефіцит.

Зрештою, головне — власність має виникнути внаслідок твоєї праці та зусиль. Обробляєш своє поле і тоді зібраний урожай належить тобі.

Якщо люди підуть таким простим принципам, буде неможливо уявити світ жадібності і нерівності. Кожен може мати все, що хоче, але доти, доки всі інші отримують те, що хочуть.

Втім, трьох правил явно замало регулювання відносин між людьми. До того ж, відтоді світ сильно змінився: з'явилися нові галузі, технології та професії.

 

Гроші все змінили

Перші монети з'явилися у VII столітті до нашої ери, вони стали компактним еквівалентом для будь-якого товару чи послуги.

Потім гроші почали друкувати на папері і, нарешті, перевели у цифровий вигляд. Зараз твій рахунок складається із кількох цифр на банківському рахунку. Вони точно не зіпсуються, не згниють у землі, не згорять у вогні. Тут і втрачає актуальність перше правило Локка. Якщо річ не псується згодом, отже, її можна накопичувати без міри.

З іншого боку, банки створюють гроші у практично необмежених кількостях, видаючи кредити. Скільки б мільярдів не роздали, завжди знайдеться ще. На кредит усім вистачить.

Звичайно ж, насправді є такі фактори, як інфляція, купівельна спроможність і багато чого ще. Але навіть якщо заборонити робити нові гроші, їх уже випущено стільки, що вистачить на щедрий і справедливий розподіл у всьому світі.

Сам Локк писав, що завдяки грошам одна людина може мати непропорційно багато, справедливо володіти тим, що вона не в змозі використати.

Адже для решти теж є гроші, потрібно просто заробити. Таким чином, філософія Локка розгортається від справедливого багатства до непомірної жадібності.

 

Нестримне накопичення

Ідея про жадібність, яка є невід'ємною частиною людського життя, має багату історію і перегукується з Платоном. Із сучасників можна виділити генетика Річарда Докінза, який написав книгу «Егоїстичний ген».

Вчений намагається пояснити егоїзм і потяг до надмірного накопичення природним для людини станом - його природою.

Опонує цій тезі австралійський філософ Пітер Сінгер. Він визнає чинник еволюції, побудованої конкуренції. Найбільш успішні та пристосовані передадуть свої гени, інші програють у боротьбі, не залишивши потомства.

Однак, крім жадібності та егоїзму, у людській природі знаходиться таке ж важливе місце для співробітництва та вибудовування соціальних відносин. Усе це як і грає найважливішу роль виживання виду.

Старанно працювати, прагнути успіху — невід'ємні складові людського життя. Але ці чудові якості перетворюються на порок, жадібність і накопичення, якщо сягають крайності.

Сінгер вважає, що проблема починається в той момент, коли прагнення матеріальних благ стає єдиним сенсом життя. У такі моменти працьовитий робітник, який бажає кар'єрного зростання, вибирає залишатися на роботі допізна, відмовляючись навіть від вихідних.

Поступово він віддаляється від друзів та сім'ї, по суті змінюючи їх на матеріальні речі, якими сподівається опанувати у майбутньому. 

 

Жадібність понад усе

Аргументи Сінгера дають краще уявлення про те, коли прагнення добробуту перетворюється на накопичення. Жадібність - це стан, при якому в людини багато грошей, але вона не бажає, а часто вже і не може їх витратити, піклуючись лише про те, як накопичити ще більше.

Такі погляди життя не виникають одномоментно, але, сформувавшись, починають керувати людиною. Тоді жадібність затьмарює всі інші почуття — від співчуття до щастя, роблячи останнє недосяжним.

Усіх грошей світу нікому не заробити і не накопичити за життя. Вражаюче, але подібний образ ділової людини, що прагне надбагачення, заохочується значною частиною суспільства.

До цього нас спричинила сучасна культура споживання. Дорогі машини, брендові речі та зелені папірці означають набагато більше, ніж життя людини, особливо якщо ти особисто не знайомий із цією людиною.

Нікому не хочеться думати, що він займається накопиченням чи надто жадібний. Але все пізнається порівняно. Твої витрати на бутильовану воду перевершують денний бюджет багатьох сімей по всьому світу.

Опубликовано: 23 января 2024
Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.