Новости из этой рубрики
16 декабря 2015
Бармен ресторана "Любимый дядя" Василий Шилофост советует лучшие коктейли для…
20 октября 2021
Из сортов винограда, выращенного на склонах вулкана Этна.
18 июля 2017
Обычно политики стараются не афишировать свои предпочтения в плане алкоголя,…
11 июля 2016
Ограниченным тиражом в 5000 бутылок.
9 ноября 2015
Лучше водки ничего не придумано? Да, огненная вода – отличный компонент для…
26 октября 2023
Горілка класу люкс тепер доступна у магазинах по всьому світу.
13 практичних (і не дуже) питань про шампанське

Шампанське - безвідмовний інструмент спокушання. Воно дає легке та швидке сп'яніння та створює атмосферу свята. Але чому так працює? Як пити його правильно та чим закушувати? І чому одне шампанське коштує так дорого, а інше дешево?

У Telegram-каналі BUSINESSMAN ділиться останніми новинами про багате та успішне життя. 

Приєднуйтесь!


Як правильно відкривати шампанське?

Після того, як фольга і дріт зняті, потрібно злегка нахилити пляшку, міцно затиснути пробку в лівій руці і крутити правою пляшку, тримаючи її за денце. При відкриванні повинна лунати легка бавовна, а над шийкою підніметься легкий «димок».

Вистрілювати пробкою від шампанського — така собі ідея, бо тиск усередині пляшки може перевищувати 6,3 атмосфери. Це майже втричі більше, ніж у колесі легкового автомобіля, і корок летить зі швидкістю до 50 км/год.


З яких келихів краще пити шампанське?

Якщо йдеться про брют або сухе шампанське, то ідеальна посудина - високий і вузький келих з прямими стінками. Він називається "флют" (флейта). У ньому шампанське довго (89 хвилин) не розгубить бульбашки, і ти зможеш не лише пити його, а й милуватися ним. Хоча півтори години милуватися келихом, згодні, дивно.

А ось напівсолодке та солодке шампанське раніше пили з широких келихів під назвою «шампанське блюдце». У них напій швидко втрачав більшу частину бульбашок, але активніше віддавав смак і запах.


Якими мають бути бульбашки у справжньому шампанському?

Якщо шампанське вироблено за класичною технологією, з доброжуванням у пляшці, бульбашки будуть дрібними та однакового розміру. А в дешевому напої, що накачали вуглекислим газом, — великими та різнокаліберними.

Але ось який суперечливий момент: виявляється, самі по собі великі бульбашки краще розкривають смак та аромат вина. За рахунок більшої площі поверхні вони створюють більше мікробризок, коли лопаються.


До якої температури потрібно охолоджувати шампанське?

П'ють шампанське за температури 9-10 градусів, а от охолоджувати пляшку потрібно до 4-5 градусів: вино в келиху швидко нагрівається. І так, формат подачі пляшки у цеберці з льодом повністю виправданий. Відро у господарстві варто завести.


Чим закушувати шампанське?

Класичний варіант трапези з шампанським – це коли до закусок та основних страв подають сухі сорти та брути, а до десерту – солодкі. Із закусок із сухим шампанським ідеально поєднуються сири та не надто солона риба, з других страв — запечений птах.

Вважається, що шампанське ідеально підходить до морепродуктів, наприклад до устриць та омарів. Що стосується солодких сортів та десерту, то тут гарні фрукти.

 

Чому ми так швидко п'яніємо від шампанського?

Після одного-двох келихів шампанського ми відчуваємо легкість, настрій покращується, розмова тече легше, жарти стають блискучими. Виворот цього чудового ефекту неприваблива: він пов'язаний з кисневим голодуванням мозку.

Мало того, що вуглекислота з бульбашок проникає в кров, то ще етанол склеює еритроцити, тому відбувається закупорка частини капілярів.

А оскільки при легкій гіпоксії мозок обрубує частину потужності, ми перестаємо думати про неприємне та складне. Крім того, виникає легка ейфорія, як і за інших ситуацій, пов'язаних з кисневим голодуванням.


Чому від шампанського в деяких одразу починає боліти голова?

Цей ефект пояснюють низькою температурою шампанського. Якщо швидко випити келих крижаного ігристого, піднебіння охолоне і мозок у паніці зажадає більше крові для власного охолодження. Звідси стрибок тиску та головний біль.

Страждають від цього ефекту люди зі слабкими стінками кровоносних судин. Вирішується проблема правильно підібраними регулярними спортивними навантаженнями (розуміємо, звучить абсурдно).

 

Хто краде шампанське зі столиків на фуршетах?

У тебе бувало, що залишений без нагляду келих із шампанським зникав? Ні? А в нас бувало. Справа в тому, що, згідно з етикетом, на прийомах а-ля фуршет келих із шампанським тримають у лівій руці постійно.

Якщо ти його поставив на столик, це означає, що більше не хочеш і офіціант повинен його забрати. Навіть якщо келих наполовину сповнений.


Навіщо під час спуску корабля на воду про нього розбивають пляшку шампанського?

Традиція ця, безумовно, має релігійне коріння. Причому вочевидь не християнські. Наприклад, є безліч згадок про те, що вікінги окропляли свої нові бійки кров'ю (втім, авторитетних підтверджень цьому немає). А вино – цивілізована заміна крові. Ну а що точно відомо, то це те, що в британському флоті нові кораблі поливали вином з кубка.

Перший підтверджений факт хрещення корабля шампанським мав місце чи то 1889-го, чи 1890 року, під час спуску на воду американського броненосного крейсера «Мен».

Нерідко пляшку шампанського для хрещення корабля беруть з дефектом або злегка надпилюють шийку, щоб вона гарантовано розбилася.

 

Чому переможець автоперегонів поливає всіх довкола шампанським?

Переможцю гонки «24 години Ле-Мана» традиційно вручали пляшку шампанського, з якої він символічно відпивав. А після гонки 1966 року пілотові Йо Зіфферту дісталася пляшка з теплим шампанським, тож струменем обдало всіх довкола. І вийшло весело! За рік переможець «Ле-Мана» Ден Герні повторив шоу. Пляшка була холодна, але він її добре потряс.

Тоді ж, 1969-го, на «Формулі-1» виробники шампанського вручили трилітрову сулію Джекі Стюарту, який взагалі не пив. Та й він ефектно розпорядився цими літрами.


Хто серед знаменитостей любив шампанське?

У минулому, коли суспільство було не таким ханжеським, в любові до шампанського зізнавалися Ернест Хемінгуей, який випивав у готелі «Ріц» по дві пляшки за сніданком, Коко Шанель («Я п'ю шампанське тільки коли закохана і коли не закохана»), Вінстон Черчілль, Елізабет Тейлор та багато інших.

До речі, про знаменитості: до роботи над етикетками для шампанського залучали навіть Пабло Пікассо!

 

Чому сорти шампанського так відрізняються за ціною?

Якщо відкинути фактор маркетингу, то фокус у наступному. Правильне шампанське проходить дображивание у пляшці та дає осад. Щоб його видалити, пляшку повільно, щодня потроху, повертають разом з полицею, що обертається, і трохи струшують.

Доки вона не виявиться догори дригом, а осад не переміститься до пробки. Тоді залишиться швидко його відкоркувати, осад злити, вина долити і закупорити по новій. Це вдова Кліко вигадала.

А в наш час осад у шийці ще й перетворюють на льодяник шляхом моментального заморожування і витягують його вже у твердому вигляді. 90% пляшок справжнього шампанського в наш час проходять ці процеси за допомогою автоматизованих систем, а решту 10% обслуговують спеціально навчені люди. І ще пляшки мають вилежати щонайменше 15 місяців.

Ну а ширвжиток замість другої ферментації банально газують. Дешево й сердито. І не завжди погано, до речі!

 

У яких країнах виробляють шампанське?

Абсурдне питання? А ось і ні. Коли 1919 року підписували Версальський мирний договір, французи наполягли, щоб у нього було внесено пункт про обмеження використання назви «Шампанське». Але США це не торкнулося, і досі багато каліфорнійських виробників пишуть на етикетці слово «шампанське».

Ну і СРСР взагалі не морочився щодо подібної нісенітниці, тож у нас — традиція! А традиції святі, навіть якщо трохи віддають свинством.

 

Опубликовано: 2 января 2024
Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.